Odborné články
Čo sa stane pri nesprávnom polohovaní ležiaceho pacienta na bok?

Nesprávne polohovanie pacienta na bok...
Niekoľkokrát sme sa venovali správnemu polohovaniu a prepolohovávaniu ležiacich pacientov. Dnes si povieme, čo sa stane pri nesprávnom polohovaní pacienta na “úplný” bok.
Tak, ako je veľmi tenká vrstva podkožného tkaniva v sakrálnej – krížovej oblasti, tak isto je to aj v oblasti bedrových kĺbov (obrázok 1).
Pre túto skutočnosť nie je vhodné polohovanie pacientov priamo 90 stupňov na bok, ale viac smerom na chrbát, v 45 stupňovom uhle. Tak pacient leží na panvovej kosti, poloboku a lopatke – váha pacienta je vtedy rozložená na širšiu oblasť kontaktu s lôžkom.
Pri nesprávnom polohovaní sa v týchto oblastiach objavia začervenania, ktoré sú klasifikované ako dekubity prvého stupňa.
Pri dlhodobom nesprávnom polohovaní sa defekty zväčšujú a zhoršujú. Vzniknúť môžu až ostroohraničené čierne defekty (demarkačná línia), ktoré sú charakterizované ako suchá nekróza, ktorá môže prechádzať až do hlbokých štruktúr.
Následne v priebehu demarkačnej línie nastane odlúčenie nekrózy od spodiny, kde sa z postihnutého miesta vyvalí množstvo tekutého nektorického tkaniva v hnilobnom procese. Mnohokrát je evakuácia spojená s charakteristickým zápachom.
Dôležitou súčasťou liečby rán je chirurgický debridement, počas ktorého chirurg odstráni nekrotické tkanivo, čo veľmi uľahčí a urýchli vytváranie nového tkaniva. Veľmi dôležitou súčasťou následnej starostlivosti o ranu je správne ošetrovanie. Súčasťou je dezinfekcia, výplach roztokmi vhodnými na vyplachovanie rán, ktoré neutralizujú bakteriálne hnilobné procesy.
Pokračujeme správnym zvolením primárneho a sekundárneho krytia. Primárne krytie sa vkladá priamo do rán. Má veľký vplyv na tvorbu správneho pH, vlhkosti a manažovanie produkcie exsudátu – výpotku. Následné sekundárne krytie uzavrie hojivé procesy pred vplyvom vonkajších patogénov a prieniku nových baktérií.
Nesprávne polohovanie pacienta na bok - následkySprávne a pravidelné ošetrovanie vedie k reepitelizácii, a teda tvorbe nového tkaniva, ktoré postupne vyplní celý defekt.
Súčasne je vidieť tvorbu novej kože, ktorá má charakter jazvy. Jazva nemá mazové žľazy, nemá dostatočné cievne zásobenie, nemá chlpové folikuly, nie je dostatočne elastická, preto treba jazvu ošetrovať častejšie a dôslednejšie, aby nedošlo k jej poškodeniu, pri ktorom by mohlo dôjsť k otvoreniu jazvy.
Pripravil: Tím Mediados
Potrebujete poradiť?
Ak potrebujete konzultáciu alebo poradenstvo, kontaktujte nás mailom, prípadne sa spýtajte cez formulár nižšie: