Odborné články
Ako sa správne starať o kožu a kedy už mastičky nepomôžu?
U dospelého človeka predstavuje povrch kože v priemere 1,85 m² a hmotnosť približne 4,5 kg. Môže mať hrúbku od 0,5 mm na očných viečkach až po 4 mm na zdravých pätách. Pri autotransplantácii sa odobratá koža dá až štvornásobne roztiahnuť, aby jej lekári mali dosť na postihnuté miesto.

Koža pokrýva telo a má množstvo funkcií:
- ochrannú (pred mechanickými, chemickými vplyvmi),
- imunitnú (vytvára bariéru proti infekcii),
- termoregulačnú (reguluje výmenu tepla),
- resorpčnú, exkrečnú (vylučovanie vody a potu),
- percepčnú (dotykové, tlakové receptory, receptory pre vnímanie bolesti).
Koža má tri hlavné vrstvy a každá je svojim zložením a funkciou špecifická.
Obrázok 1 Stavba kože
Na povrchu sa nachádza epidermis – pokožka, ktorá sa skladá zo zrohovatenej vrstvy buniek.
Nachádzajú sa tu melanocyty produkujúce kožný pigment (melanín), ďalej bunky produkujúce keratín zabezpečujúci mechanickú pevnosť pokožky i tzv. Langerhansove bunky citlivé na UV žiarenie, ktoré spolu s T-lymfocytmi zodpovedajú za imunitnú reakciu organizmu. Najpovrchovejšia vrstva buniek sa postupne odlučuje a odpadáva vo forme šupín (deskvamácia). Každú minútu odpadnú desaťtisíce šupín. Za sedemdesiat rokov života z ich jedného tela odpadne približne 20 kg. K pokožke patria aj ďalšie útvary – chlpy, nechty, kožné žľazy. Pokožka neobsahuje cievy, je vyživovaná z druhej vrstvy, ktorá sa nazýva dermis – zamša.
Dermis – zamša obsahuje spleť kolagénových vláken, čo dodáva koži mechanickú pevnosť, ohybnosť a odolnosť proti ťahu. Nachádza sa tu cievna sieť, hladké svalstvo (vzpriamovače chlpov), tiež nervové zakončenia (Merkelove telieska zodpovedné za hlboké kožné pocity, Meissnerove telieska pre povrchové dotykové vnímanie, Krauseho telieska pre vnímanie chladu, Ruffiniho telieska na vnímanie tepla a Vaterove-Paciniho na vnímanie tlaku). Unikátnou schopnosťou kože, ktorú iný orgán nedokáže je svrbenie.
Tretiu vrstvu tvorí tela subcutanea – podkožné tkanivo. Obsahuje početné väzivové pruhy a je prerastená lalôčikmi tuku. Umožňuje posúvanie kože a slúži ako zásobáreň tukov i ako tepelná izolácia. V tejto vrstve dochádza pri tvorbe edémov k hromadeniu tekutiny.
Koža má teda vďaka svojmu zloženiu množstvo funkcií
Pri vážnom a rozsiahlom poškodení kože dochádza k množstvu problémov vyplývajúcich z ich narušenia. Pri starostlivosti o chorých vo vyššom veku je potrebné si uvedomiť, že s pribúdajúcimi rokmi koža stráca svoju pružnosť, ubúda množstvo podkožného tuku, stenšuje sa. Môže byť veľmi suchá, krehká a náchylná na poranenie (tzv. pergamenová koža).
Poraneniam je možné zabrániť vhodnou starostlivosťou – dostatočným príjmom tekutín, správnou výživou a pravidelným premasťovaním pokožky vhodnými prípravkami určenými pre pokožku seniorov. Kožou lepšie prenikajú látky rozpustné v tukoch ako vo vode, čo je podkladom aj pre podávanie liečiv vo forme krémov a mastí.
Obrázok 2 Premasťovanie
V prípade, že dôjde k narušeniu pokožky, jej ošetrenie už vyžaduje iný zásah a aplikácia bežných mastí na poranenú pokožku už nie je vhodná. Tiež sa neodporúča použitie leukoplastu pri ošetrení poranenej pergamenovej kože, pretože pri jeho odstránení môže dôjsť k ďalšiemu poraneniu krehkej pokožky pod leukoplastom. V takýchto prípadoch sa odporúča poranené miesto po ošetrení jemne obviazať alebo krytie rany prichytiť tzv. prubanom (pružnou tkaninou), dostupným v rôznych veľkostiach v lekárni.
Obrázok 3 Ošetrenie poranenia
Závažnejšie poškodenia kože – ako sa správne starať o kožu a kedy už mastičky nepomôžu?
U polymorbidných, ležiacich starších osôb, môže dôjsť ku závažnejšiemu poškodeniu kože. To vyplýva z ich pripútanosti na lôžko, vlhkosti pri inkontinencii, trenia, tlaku a tým nedokrvenia a nedostatku prísunu výživy pre kožu. Vzniká najčastejšie na tzv. predilekčných miestach (miesta, kde sú kosti blízko kožného krytu, kde sa nachádza slabá tuková a svalová vrstva medzi kosťou a kožou). Tam patria miesta ako krížová oblasť, bedrové kĺby, päty, ale i kolená a lakte, či záhlavie – v závislosti od polohy chorého. Toto má potom za následok vznik preležanín – narušenie kožného krytu rôzneho stupňa.
Obrázok 4. Predilekčné miesta
Najmenej odolné je tukové a svalové tkanivo, ktoré je uložené v hĺbke. Preto tlakové poškodenie postupuje z hĺbky na povrch a nie opačne. To znamená, že malé narušenie integrity kože môže v skutočnosti signalizovať závažné poškodenie hlbších štruktúr.
Správnou starostlivosťou o ležiacich chorých je vo väčšine prípadov možné zabrániť vzniku preležanín. V prípade ich výskytu je však už potrebné problém riešiť s odborníkom. Sestra v spolupráci s lekárom môže dekubit pravidelne ošetrovať a zároveň edukovať príbuzných o správnej starostlivosti o chorého.
Druhý najčastejší prípad narušenej kožnej integrity u chorých v domácom prostredí je ulcus cruris (vred predkolenia), ktorý patrí medzi nehojace sa rany podmienené poruchou cievneho systému s pomalou tendenciou k hojeniu. Na jeho vzniku sa podieľa viacero faktorov, preto i prístup k chorému a liečba vredu si vyžaduje zohľadnenie viacerých hľadísk (základné cievne ochorenie, prítomnosť ďalších ochorení ako sú diabetes mellitus, hypertenzia, obličkové ochorenie, ale i stav hygieny, schopnosť mobility, výživa a hydratácia chorého). Osobná zaangažovanosť chorého a jeho spolupráca pri liečbe vredu predkolenia je základom pre nastavenie správnych podmienok pre hojenie rany.
Materiál – Ako sa správne starať o kožu a kedy už mastičky nepomôžu pripravil Tím MediAdos
Použitá literatúra:
- Hlinková, E.; Nemcová,J.; Miertová, M. a kol.: Nehojace sa rany.2015. Vydavateľstvo Osveta. Martin. ISBN 978-80-8063-433-9.
- Haščíková, S.: Starostlivosť o pergamenovú kožu. Informačná príručka. Úrazová chirurgia FNsP Žilina. Dostupné aj na internete.
- Komplexný ošetrovateľský manažment predchádzania vzniku dekubitov u rizikového pacienta schválený MZ SR 1.1.2019.
- http://www.preventivne.sk/zdravie-praci/chran-svoju-kozu/zaujimavosti-kozi.html
- https://primar.sme.sk/c/4117014/stavba-koze.html
- https://www.schneider-ados.sk/prevazy-a-osetrenie-dekubitov.html
- https://docplayer.cz/107296989-Imobilizacny-syndrom-m-lepiesova-ustav-osetrovatelstva-jlf-uk-martin.html
- https://www.mojavyziva.sk/suche-ruky-aka-moze-byt-pricina/
- https://cloud7.edupage.org/cloud/Zdravoveda.pdf?z%3AJX7blPp4YQSTl4N45UgAg7%2BbrKzaaYHUFtdVKBNv5Pytb1%2FPNBnxtl3KHacpx0hv
- https://zdravie.pluska.sk/zdravy-zivot/top-zaujimavosti-kozi-viete-preco-vode-pokrci-nie-je-to-len-tak
Potrebujete poradiť?
Ak potrebujete konzultáciu alebo poradenstvo, kontaktujte nás mailom, prípadne sa spýtajte cez formulár nižšie: