Vitamíny a vhodné doplnky stravy pre seniorov
    Author

    Starnutiu sa nevyhneme – aké vitamíny používať?

    Ako podporiť spomalenie starnutia a ktoré vitamíny a doplnky sú pre seniorov dôležité?

    Vedeli ste, že keď človek starne, tak sa mu prirodzene zhoršuje rozoznávanie chutí a vôní?

    To je dôvod, že ak chcete, aby starším ľuďom chutilo, treba voliť ostrejšie a chuťovo výraznejšie jedlá. A tiež zvážiť vitamíny a vhodné doplnky stravy pre seniorov.

    Starší ľudia dokonca často zabúdajú na jedlo a rodina si nevie rady. Okrem straty chuti na jedlo sa vo vyššom veku na obmedzení príjmu potravy podieľajú aj:

    • problémy s chrupom – môže ísť o problémy s umelým chrupom, prípadne aj o ochorenie ďasien (parodontopatia/parodontóza) – takíto ľudia potom jedia jednostrannú stravu a často im chýba vláknina
    • znížená tvorba slín, alebo inak povedené tzv. suchosť v ústach
    • poruchy prehĺtania
    • mnohé lieky tiež znižujú chuť do jedla,
    • sociálna izolácia – nezáujem, apatia, depresie – sem patria najmä u osamelí ľudia a ľudia dlhodobo žijúci v ústavnej starostlivosti,
    • a v neposlednom rade sem patria aj obmedzené finančné prostriedky.

    Seniori majú tiež znížený pocit smädu, preto trpia často na dehydratáciu. Tu sa môže stať, že vzniknú až životu nebezpečné stavy. Pitný režim je pre určitých diagnózach treba konzultovať s lekárom.

    To že  sa naše telo opotrebováva fyzicky vieme. Rovnako sú na tom aj vnútorné orgány. Fyziologické opotrebenie telesných orgánov a sliznice čreva, vedie u starších ľudí k zníženému vstrebávaniu takmer všetkých živín z prijímanej potravy.

    Toto samozrejme vedie k tomu, že telo má nedostatok živín. Sem patria najmä bielkoviny, vitamíny a samozrejme aj minerálne látky. Ako sme písali vyššie, seniori často prijímajú menej vláknin a potom trpia spomalenou resp. obmedzenou peristaltikou, kvôli ktorej môžu mať  zápchu, pričom tá zvykne následne spôsobovať ďalšie komplikácie. Patrí sem napríklad  prehlbovanie hemeroidov .

    Ktoré minerály, vitamíny a ďalšie látky seniorom najviac zvyknú chýbať?

    Pripravili sme zoznam vitamínov a minerálov, ktoré je dobré mať u seniorov pod kontrolou. Patria sem najmä:

    • vitamín C,
    • vitamín D,
    • kyselina listová,
    • niektoré vitamíny skupiny B, hlavne B12, B6,
    • železo
    • vitamín K (po konzultácii s lekárom),
    • vápnik,
    • selén,
    • zinok

    Rozoberme si teraz postupne jednotlivé vitamíny a minerály, ktoré je potrebné u seniorov dopĺňať a kontrolovať.

    Vitamíny a vhodné doplnky stravy pre seniorov

    Začnime najčastejším a najpotrebnejším vitamínom D – aj teraz počas pandémie ide o vitamín, ktorého majú nedostatok nielen starší ľudia, ale celkovo by sa mal dopĺňať najmä v zime – celoročne ak ide o ľudí, ktorí kvôli zdravotnému stavu nechodia von na vzduch (aspoň polhodina denne). Pri dopĺňaní vitamínovými doplnkami je nutné konzumovať tieto doplnky spolu so stravou, nakoľko vitamín D patrí do vitamínov rozpustných v tukoch (A,D,E,K), aby sa zabezpečilo dostatočné vstrebávanie.

    Vitamíny D a C sú celkovo nevyhnutné pre dobré fungovanie imunity. Ak ich má starší človek málo, oveľa častejšie mu hrozí, že ochorie. Tiež sa to podpisuje pod zlé hojenie rán… Navyše, nedostatok vitamínu C sa veľmi ľahko podpíše aj na psychike, keďže C-éčko je samozrejme dôležité aj pre správne fungovanie nervovej sústavy.

    Kombinácia nedostatku vitamínu D a vápnika zhoršuje stav kostí a svalov. Vtedy dochádza ku komplikáciám, najmä v týchto oblastiach:

    1. problémy so zrážanlivosťou krvi,
    2. náchylnosť k zlomeninám,
    3. osteoporóza, ev. osteopénia

    Vitamíny zo skupiny B

    Vitamíny B by mali byť zastúpené v strave. Ak to nie je možné, treba ich dopĺniť. Ak chýbajú, môže sa u seniora rozvinúť aj tzv. megaloblastová anémia.

    Nové štúdie preukazujú, že vitamíny skupiny B sa používajú aj na liečbu neuropatií.

    Je preto rozumné, ba až nevyhnutné kontrolovať prísun vitamínu B12 (mnohí pacienti sa predávkovávajú vitamínom B12 a potom vzniká hypervitaminóza B), vitamínu B6, ale aj kyseliny listovej.

    Ako rozpoznať vyššie štádiá anémie?

    • únava, malátnosť,
    • dýchavičnosť,
    • chladné končatiny,
    • tŕpnutie prstov.

    Dôležitosti zinku a selénu

    Zinok a selén sú nepostrádateľné, ak si chceme udržať zdravé nechty, vlasy, pokožku. Prispievajú tiež k správnemu fungovaniu zraku.

    Na záver…

    Nezabudnite sa vždy poradiť so svojim lekárom (odborným alebo praktickým). U seniorov toho musíme sledovať veľa. Keď sme boli deti, starali sa o nás a je čas im to vrátiť. Samozrejme k vymenovaných vitamínom a doplnkom by sme mali takpovediac na tácke, podať aj kus lásky a záujmu. Psychická pohoda je totiž pre seniora základom pre dlhovekosť a zdravú  hodnotnú jeseň života.

    Daniel Ornyi

    Nájdete nás aj na FB: MEDIADOS

    Potrebujete poradiť? Kontaktujte nás…

    "Odosielateľ odoslaním tohto kontaktného formulára berie na vedomie, že ním poskytnuté údaje a informácie v rozsahu kontaktného formulára budú spracovávané v zmysle
    zásad o ochrane osobných údajov