Pohyb vo vyššom veku a rehabilitácia – základné cviky
Pohybové aktivity pre seniorov – „Práca s ľuďmi nie je práca so strojmi.“
Ako to v živote chodí, človek veru nemladne. Nuž, taký je už kolobeh života, ktorý nikto nezastaví. S vyšším vekom má organizmus iné pohybové schopnosti. Postupne sa rozvíjajú koordinačné schopnosti, potom rýchlosť, sila a nakoniec vytrvalosť. A rovnako postupne o tieto schopnosti prichádza. S pribúdajúcim vekom neznamená, že pohyb je výsadou mladých a zdravých, ale mali by sme mať na pamäti, že je veľmi prospešný pre naše zdravie.
Pomocou pohybovej aktivity dokážeme pozitívne ovplyvniť naše zdravie
V seniorskom veku prichádzajú zmeny, ktoré sa odzrkadľujú v telesnej aj psychickej stránke a sú určitým znakom opotrebenia. Najjednoduchším spôsobom, ako priaznivo ovplyvniť zdravie je správna voľba psychickej a fyzickej aktivity v kombinácii so zdravým životným štýlom.
U seniorov môžeme pozorovať väčšiu náchylnosť k zdravotným problémom. Veľa z týchto problémov dokážeme priaznivo ovplyvniť vhodným cvičením alebo pohybovou aktivitou. Pomocou pohybovej aktivity dokážeme pozitívne ovplyvniť naše zdravie, posilniť svalovú hmotu, podporiť kostné tkanivo a celkovo priaznivo pôsobiť na telesnú i duševnú kondíciu.
K plnohodnotnému životu potrebuje senior zvládnuť každodenné záťaže bez väčších ťažkostí a únavy, s určitou energetickou rezervou pri rôzne zvýšenej námahe, minimalizovať riziká vzniku chorôb a zlepšiť kvalitu života a udržanie psychickej pohody.
Pravidelnou aktivitou dokážeme pôsobiť na zlepšenie:
srdcovo-cievneho systému: znižuje sa riziko zlyhania srdca, upravuje sa tlak
osteoporóza: znižuje sa riziko zlomenín a úbytok kostného tkaniva
artritída: zlepšenie pohyblivosti a funkčnosti kĺbov
rakovina: znižuje sa riziko jej výskytu
diabetes mellitus II. typ: lepšia kontrola hladiny cukru v krvi
obezita: pozitívne regulácia telesnej hmotnosti
neuropsychické problémy: zlepšuje sa spánok a podporuje schopnosť učenia sa