Odborné články

Máte úpal? Odbornú zdravotnú pomoc by sme mali vyhľadať, keď si nevieme rady…

Máte úpal? Odbornú zdravotnú pomoc by sme mali vyhľadať, keď si nevieme rady…

Bežné leto nám nevadí, zvládame ho, chladenie beží na plné obrátky. Máte príznaky úpalu?

Čím ďalej sa teploty šplhajú „bežne“ nad 30 stupňov Celzia. A to je problém. Limitujúcou vonkajšou teplotou je teplota kože, čo je cca 33 stupňov Celzia. V takomto prípade totiž z našich chladiacich systémov zostáva , kvôli fyzikálnym zákonom, fungovať len jediný. A to POTENIE.

Ak by sme vzniknuté vnútorné teplo neodovzdávali do prostredia, teda ak by nám prestalo fungovať chladenie, prehriali by sme sa. Dostali by sme úpal.

Úpal je choroba… Príznaky úpalu:

K príznakom úpalu patrí rozhorúčenosť kože, zvýšená telesná teplota, smäd, slabosť, niekedy bolesť hlavy, závraty, búšenie srdca, nechutenstvo… Určite sme to už skoro všetci zažili… Odbornú zdravotnú pomoc by sme mali vyhľadať, keď si nevieme rady, alebo keď sú príznaky „nenormálne“, teda napr. telesná teplota je nad 39 stupňov Celzia a nedarí sa nám ju znížiť, chorý nedokáže prijímať tekutiny, slabosť a ospalosť prešli do poruchy vedomia. Chorého sa nám nedarí zobudiť. Poprípade máme neprimerane zvýšený tep a tlak s ťažkosťami.

Potenie je dobré. Potenie zabezpečuje, aby nedošlo k prehriatiu. Potenie nám pomôže prehriatie vyliečiť. V priestore s teplotou vyššou ako je teplota našej kože je to jediný spôsob, ako dokážeme odovzdávať teplo. A tu je pes zakopaný!

POT JE SLANÝ !

Na zabezpečenie chladenia potením je potrebná SLANÁ chladiaca tekutina. 1 liter potu obsahuje 4g kuchynskej soli.

Nie, nechcem aby ste si merali, koľko vypotíte a koľko vypijete. Zdravý človek má na to vnútorné čidlá a vie sa podľa nich riadiť. Je prirodzené, že v takomto počasí cítime smäd a máme chuť na slané. Ak je naša strava prirodzená, založená na prirodzených potravinách s minimom pridanej soli, vyhýbame sa výrobkom potravinárskeho priemyslu s dlhou životnosťou, naplnených soľou a inými zvýrazňovačmi chuti, nemali by sme mať problém.

SOĽ nie je v takýchto dňoch naším nepriateľom, ako nám o tom celoročne hovoria v zdravotných okienkach.

Prevencia i liečba prehriatia má jednoduché zásady. Potrebujeme priestor ideálne s nižšou teplotou, ako je teplota kože, chladiacu tekutinu a plochu, kadiaľ chladíme.

  1. Nájdite si chládok s miernym prúdením vzduchu / neslnečná izba, ventilátor nie otočený na vás, ale v kúte miestnosti/
  2. Chladiacu tekutinu zabezpečí čistá voda a soľ, pre prehriatejších jednoduchý WHO roztok / 5kociek cukru, 1 kávová lyžička soli+ šťava z jedného citróna, pomaranča, alebo grepu do 1 litra vody/. Ak ste zdravý, pite keď máte smäd, soľte keď sa vám žiada.
  3. Plocha na chladenie je naša koža, buď voľná, holá, alebo pokrytá priedušným jednovrstvovým oblečením

K tomuto článku ma inšpirovalo horúce popoludnie a tlak médií o tom, aký dôležitý je pitný režim. Takmer vždy sa zabudne povedať, že okrem vody potrebujeme aj soľ. Lebo SOĽ JE NAD ZLATO… najmä v horúcich dňoch…

MUDr. Dana VavricováJún 2022,
MUDr. Dana Vavricová
pre Magazín 40plus

Viac nájdete tu: SOĽ NIE JE NAŠIM NEPRIATEĽOM


Potrebujete poradiť?

Ak potrebujete konzultáciu alebo poradenstvo, kontaktujte nás mailom, prípadne sa spýtajte cez formulár nižšie:

Nech sa váš domov stane miestom uzdravenia a pohodlia s našimi ošetrovateľskými službami.