Análne polypy sú nezhubné výrastky, ktoré sa vyskytujú v konečníku aj v hrubom čreve.
    Author

    Análne polypy sú nezhubné výrastky. Vyskytujú sa v konečníku alebo aj v hrubom čreve.

    Čo o nás vypovedá naša stolica? 

    Vyprázdniť by sa mal človek raz alebo dvakrát denne a to bez námahy. Ak pacient zápchou, mal by používať výživové doplnky odporúčané odborníkom. Konzistencia výkalov by mala byť vláčna a farba hnedá alebo žltohnedá.

    Prímesi alebo aj stopy krvi v stolici alebo na papieri sú vždy vážnym upozornením na nejaké ochorenie (čerstvá krv poukazuje na hemoroidy alebo na krvácanie v dolnej časti hrubého čreva, a ak je sprevádzaná aj svrbením análnej oblasti, tak môžeme predpokladať análnu trhlinu). Ak má stolica sivý odtieň alebo je čierna smolovitá a nepríjemne zapácha, je vhodné okamžite navštíviť lekára!

    Veľa ľudí má tzv. análne polypy. Čo to presne je a ako sa ich zbaviť? 

    Análne polypy sú nezhubné výrastky, ktoré sa vyskytujú v konečníku aj v hrubom čreve. Rozdiel medzi polypmi a hemoroidmi spočíva v tom, že hemoroidy sú rozšírené žily, zatiaľ čo polypy sú výrastky na povrchu kože alebo sliznice. Môžu byť rôznych tvarov a veľkostí.

    Hlavou príčinou ich vzniku sú genetické predispozície. Človek niekedy ani netuší, že ich má. Častejšie sa prejavia krvácaním, ak došlo k ich poraneniu. Čerstvá krv v stolici bez pocitu bolesti v análnej oblasti a iných problémov môže indikovať análny polyp.

    Väčšina polypov je neškodná, no za určitých podmienok a bez liečby sa môžu vyvinúť do zhubného nádoru – rakoviny. Dobrou správou je, že ich odstránenie nie je bolestivé a pacienti sa nemusia obávať tohto zákroku. Análne polypy sa dajú odstrániť už pri prvotnom vyšetrení.

    Polyp sa odstráni vyspelou technológiou – rádiofrekvenčným skalpelom Surgitron v mieste výrastku. Týmto spôsobom sa okolitá sliznica ani cievy neporušia a preto nehrozí riziko krvácania. Rana v mieste odstráneného polypu sa zahojí do niekoľkých dní po zákroku. Následne sa polypy histologizujú.

    A čo robiť, aby sa problém už nevrátil?

    Potrebné je absolvovať každoročne kontroly. Rovnako je potrebná spolupráca pacienta s proktológom a aj s gastroenterológom. Pacient by mal dodržiavať všetky odporúčania a rady lekára, aby sa mu choroba nevrátila.

    Na otázky odpovedal MUDr. Tibor Molnár