Ako si zabezpečiť sanitku na prevoz imobilného člena rodiny?
Možno to poznáte. Sme v neustálom strese a niekedy nevieme, čo skôr. Nároky, ktoré sú na nás kladené v práci a v súkromnom živote sú vysoké. A keď nám vojde do života choroba blízkeho člena rodiny, tak ostávame doslova paralyzovaní. Viete ako si zabezpečiť sanitku na prevoz imobilného člena rodiny?
Akú sanitku a na aké telefónne čísla treba volať?
V akútnych život ohrozujúcich situáciách, prípadne v situácii, keď sa udeje nešťastie je potrebné volať záchrannú zdravotnú službu na linke Integrovaného záchranného systému 112 (v prípade dopravnej nehody alebo živelnej pohromy) alebo na linke Krajského operačného strediska záchrannej služby na čísle 155 (pokiaľ ide o zdravotný problém).
Naopak, dopravnú zdravotnú službu môžete využiť vtedy, ak ide o tzv. plánovanú cestu. Táto býva spojená s klasickou zdravotnou starostlivosťou, odbermi biologického materiálu v zdarvotníckych zariadeniach, alebo s vyšetreniami, ktoré Vám naordinoval Váš lekár. Dopravnú službu si musíte vopred objednať. Telefónne číslo Vám poskytne Váš lekár/sestra, alebo ho nájdete jednoducho na webovom sídle DZS, ktorá je príslušná k vášmu bydlisku, resp. bydlisku vášho rodinného príslušníka.
V prípade, ak potrebujete využiť DZS, netreba zabudnúť na Žiadanku na prevoz od lekára. Bez nej sa v prípade tejto služby nepohnete.
Posielam číslo na Dopravnú službu pre samoplatcov:
Upozornenie: Vieme vám poskytnúť súčinnosť (samoplatci) len pre Bratislavu a okolie. Tel.: 0948502177 a možnosti prepravy sú iba pre sediacich pacientov!
Viete, že dopravu sanitkou by vám mal odporučiť lekár?
Podľa platnej legislatívy máte nárok na prepravu sanitkou (pre seba, alebo pre vášho rodinného príslušníka) a tento nárok sa riadi Zákonom o verejnom zdravotnom poistení. Ide najmä o situáciu, ak nie je možné, alebo vzhľadom na zdravotný stav vyhovujúce, aby sa pacient prepravil MHD, alebo autom rodinného príslušníka.
Pri objednávaní sanitky je potrebné sa pripraviť na tento postup:
1) Od lekára dostanete Príkaz na dopravu, čiže k zdravotnému transportu
2) Zatelefonujete na číslo dispečingu dopravnej zdravotnej služby
3) Pripravte si Príkaz na prepravu, ktorý ste dostali od lekára a kartičku poistenca
4) Operátor sa Vás bude pýtať na údaje z oboch dokladov, teda na meno a priezvisko, rodné číslo, poisťovňu, bydlisko a kam a kedy sa máte prepraviť, diagnózu a doprovod
5) Sanitka sa objednáva 24 hodín pred plánovanou prepravou
Čo robiť v situácii, ak vám lekár dopravnú zdravotnú službu neponúkne?
V prípade, ak ste v situácii, že vám lekár prevoz sanitkou s DZS neodporučil, máte ešte možnosť požiadať o dopravu aj vy. Ide najmä o situácie, ak máte strach, že by ste Vy alebo Váš rodinný príslušník prepravu bežným spôsobom nezvládli alebo by Vás ohrozila na zdraví či dokonca živote.
DZS môžete dokonca využiť aj ako samoplatca. Má to niekoľko výhod. Jednou z nich je, že preprava sanitkou je bezpečnejšia pre imobilných pacientov v rukách skúseného personálu.
Čo sa týka financií, tak oproti klasickému taxíku ušetríte. Vedeli ste, že preprava sanitkou je približne o 50% lacnejšia ako preprava taxíkom?
Preto je dobré, v prípade, ak na sanitku nárok nevzniká, objednať si dopravu sanitkou aj ako samoplatca. Aká bude presná cena?
Upozornenie: Vieme vám poskytnúť súčinnosť (samoplatci) len pre Bratislavu a okolie. Tel.: 0948 502 177 a možnosti prepravy sú iba pre sediacich pacientov!
Zistíte na našom telefónnom čísle. 0917 760 988
Alebo nás kontaktujte vyplnením formulára: